Gdzie się wybrać w Berlinie
REKLAMA
Jesteś w » Strona główna » Gdzie się wybrać w Berlinie

Gdzie warto się wybrać? Co warto zobaczyć?

Hm? Ciężkie pytanie! Łatwiej byłoby powiedzieć raczej, czego nie warto albo gdzie nie iść. Nie roztrząsając tego tematu, powiem zatem krótko, co w Berlinie zobaczyć trzeba?!

Cel pierwszy - Brama Brandenburska przy Placu Paryskim, kawałek dalej Reichstag - siedziba parlamentu niemieckiego. Tu, warto wejść na słynną szklaną kopułę. Wspaniały widok, wejście darmowe jednak trzeba odstać swoje w długiej kolejce i poddać się kontroli przez służbę ochronną. Nie zniechęcajcie się jednak, kolejka posuwa się bardzo szybko. W tej okolicy zobaczymy również słynną „pralkę” kanclerza - tak pocznie berlińczycy nazywają siedzibę władz Niemiec, oraz nowy Hauptbahnhof, który jest największym na świecie dworcem kolejowym o formie wieżowej.

W dzielnicy Mitte zaliczyć trzeba, choć jedno muzeum na słynnej Museumsinsel - Wyspie Muzeów. Tutaj polecam Neues Museum oraz Alte Nationalgalerie z dziełami wielu znanych twórców. W tym zakątku nie należy pominąć pięknego placu Gendarmenmarkt, a stamtąd, na skróty, już niedaleko na ulicę Friedrichstrasse do Muzeum Berlińskiego Muru „Checkpoint Charlie”. Cała historia muru i słynnego przejścia granicznego kontrolowanego po wojnie przez U.S. Army. Ciekawe zdjęcia i pamiątki.

Dla tych, którzy lubią na świat patrzyć z góry, proponuję przyjrzeć się panoramie miasta ze szczytu wieży telewizyjnej – Fernsehturm znajdującej się przy Alexanderplatz. Dla wielu jednak ciekawsza okaże się przechadzka po nowoczesnej dzielnicy, wybudowanej od podstaw w ciągu ostatnich dziesięciu lat - Potsdamerplatz. Plac Poczdamski to fascynująca architektura, która zapiera dech w piersiach. Nowoczesne rozwiązania wynikające z połączenia szkła, metalu i wody sprawiają, że turysta ma wrażenie przebywania w scenerii flmu SF. Jeśli wybierzecie się tam o zmroku, zauważycie dodatkowe efekty świetlne, które tylko podkreślają niesamowitość tego miejsca. Na Potsdamerplatz jest jeszcze więcej atrakcji, znakomity pasaż handlowy Arkaden}}, kasyno, wiele kawiarenek, knajpek i restauracji (wśród nich McDonald), sale kinowe oraz prawdziwe trójwymiarowe kino IMAX. Warto zabrać tam dzieciaki, efekt niesamowity, ceny biletów zróżnicowane.

W pobliżu Placu Poczdamskiego znajduje się filharmonia i coś dla miłośników sztuki - Neue Nationalgalerie. Ta niepozorna budowla, w swoich podziemiach kryje stałą ekspozycję sztuki XX wieku – m.in. Picasso, Ernst, Dali, Miró, Heckel.

Jeśli ktoś ma nadal ochotę na spacer, to warto, przechodząc park Tiergarten, dojść do wielkiego ronda z kolumną zwycięstwa (Siegesaeule), na którą można wejść krętymi schodami. Idąc dalej zobaczy się siedzibę prezydenta Niemiec - Schloss Bellevue. Przy odrobinie szczęścia można natrafić na jakąś zaszczytną głowę państwa, jest to bowiem, miejsce częstych spotkań różnych światowych polityków. Tu jednak trzeba być wyjątkowo „grzecznym” gdyż obserwują nas już z daleka dziesiątki kamer. Będąc na Tiergarten warto też zobaczyć Halę kongresową (Kongresshalle) oraz wielkie Zoo istniejące od 1844 r.

Warte odwiedzenia jest również historyczne już lotnisko Tempelhof, które w czasie zimnej wojny odegrało dla Berlina zachodniego znaczącą rolę. W 2008 r. zostało niestety zamknięte.

Będąc w zachodniej części miasta nie można przepuścić odwiedzenia Zamku Charlottenburg (Schloss Charlottenburg), gdzie znajduje się wiele sal wystawowych i muzeów oraz wspaniałe ogrody, bogate w różnego rodzaju roślinność. Kupując bilet, warto wydać trochę więcej i skorzystać ze zniżki na oglądanie całego kompleksu. Wstęp do ogrodów jest bezpłatny.

Berlin Gdzie się wybrać w Berlinie (obrazkowo)
REKLAMA
Kalendarium większych wydarzeń
REKLAMA
Berlin Gdzie się wybrać w Berlinie
REKLAMA
 Skonsultuj:  Mapa strony | Regulamin | Polityka prywatności | Kontakt

© 2017 Berlin-vel.pl | design by Ars Atelier