Nowa Synagoga
REKLAMA

Adres:
Oranienburger Strasse 28-30
10117 Berlin (Mitte)
www.cjudaicum.de

U-Bahn  U6 Oranienburger Tor
U-Sahn  S1 S2 S25 Oranienburger Tor
Autobus  142
Tramwaj  12 M1 M5

Prócz Muzeum Żydowskiego i pomnika ku pamięci holokaustu - Holocaust-Mahnmal Nowa Synagoga jest jednym z najważniejszych żydowskich ośrodków Berlina - największym miejscem kultu Żydów w Niemczech.

Synagoga była projektem Eduarda Knoblaucha. Jej powstanie stanowiło wyraz postępującej asymilacji Żydów niemieckich. Mauretańska kopuła widoczna z daleka, złote zdobienia i orientalne wzory zostały zainspirowane andaluzyjskim zespołem pałacowym Alhambra w Grenadzie. Synagoga oddana do użytku została w 1866 r.

Podczas kryształowej nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku bojówki hitlerowskie spaliły budynek. W jego ruinach nabożeństwa odbywały się do marca 1940 roku.

Po II wojnie światowej synagoga długo istniała jako opuszczona, historyczna ruina Berlina Wschodniego. Dopiero pod koniec XX wieku budynek w bardzo szybkim tempie odrestaurowano. W 1991 roku uroczyście odsłonięto zrekonstruowane kopuły.

Prócz służenia wiernym, synagoga jest dziś także siedzibą Stiftung Neue Synagoge – Centrum Judaicum, instytucji zajmującej się ożywianiem kultury żydowskiej w Niemczech.


Lokalizacja na mapie:
Galeria Nowa Synagoga
REKLAMA
REKLAMA
Berlin inne Ciekawe miejsca i zabytki
REKLAMA
 Skonsultuj:  Mapa strony | Regulamin | Polityka prywatności | Kontakt

© 2017 Berlin-vel.pl | design by Ars Atelier