O Berlinie
REKLAMA
Jesteś w » Strona główna » Jak odkrywać Berlin » O Berlinie

Berlin był stolicą Niemiec w latach 1871 - 1945 oraz od 1991 r. do dziś. Położony jest na Pojezierzu Brandenburskim (land Brandenburg) w Pradolinie Warszawsko-Berlińskiej pomiędzy rzeką Sprewą a Hawelą. Jego powierzchnia to ok. 900 km2 a liczba mieszkańców ok. 3,5 mln. Miasto podzielone jest na 12 dzielnic tzw. Berzirke (do 2001 r. podział administracyjny miasta dzielił Berlin na 23 dzielnice) .

Prawa miejskie Berlin otrzymał w XIII w. Od 1486 r. mieściła się tu rezydencja elektorów brandenburskich, a od 1709 stolica Prus.

Dziś Berlin jest olbrzymim ośrodkiem przemysłu elektronicznego i elektromechanicznego, posiada również rozwinięty przemysł maszynowy, metalowy, precyzyjny, poligraficzny, chemiczny, środków transportu, odzieżowy i spożywczy. Swoją siedzibę ma tutaj wiele, liczących się w świecie przedsiębiorstw handlowych, banków i innych instytucji finansowych.

Miasto to również znaczące centrum handlowe (międzynarodowe targi, wystawy), turystyczne, kulturalne oraz naukowe. W Berlinie mieści się wiele uczelni jak np. Uniwersytet Humbolta założony w 1810 r., Technische Universität (1946), Freie Universität (1948), oraz inne szkoły wyższe m.in. ekonomiczne, sztuk pięknych, filmowe i TV.

Stolica Niemiec jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Kolejowo łączy Europę wschodnią z zachodnią, działają tutaj lotniska (Shönefeld i Tegel), a wokół miasta biegnie drogowa obwodnica (Ring) połączona z siecią autostrad.

W samym mieście działa metro (U-bahn) oraz kolejka podmiejska (S-bahn). Umiejscowiony jest tutaj również port śródlądowy połączony kanałami z Odrą, Łabą i Renem.

Po II wojnie Światowej w berlinie istniał wspólny zarząd wojsk okupacyjnych (4 sektory: amerykański, brytyjski, francuski i sowiecki). Przełomową datą był rok 1989, wtedy to bowiem nastąpiła rozbiórka muru berlińskiego oddzielającego dwa Światy. Zaczął się nowy etap w rozwoju i urbanistyce miasta.

Od 1951 r. Berlin jest miejscem corocznie organizowanych festiwali (m.in. Berlinale, Berlin Festwochen), wystaw i targów (największe targi produktów rolnych Grüne Woche). W 1975 r. otwarto w stolicy Międzynarodowe Centrum Kongresowe ICC.

W Belinie znajdziemy także ponad 170 muzeów i galerii sztuki, oferujących zwiedzającym niesamowite doznania estetyczne. Najważniejsze z nich to: Muzeum Pergameńskie, Neue Nationalgalerie, Alte Nationalgalerie, Bodemuseum, Naturmuseum, Ägyptisches Museum, Deutsches Historisches Museum, Haus am Checkpoint Charie.

Ponadto w Belinie można znaleźć dwa ogrody zoologiczne w tym jedno z najstarszym w Europie akwarium, Stadion Olimpijski zbudowany na XI Igrzyska oraz liczne zielone tereny oraz kompleksy leśne (m.in. Grünewald z jeziorem Wannsee).

REKLAMA
Kalendarium większych wydarzeń
REKLAMA
Berlin O Berlinie
REKLAMA
 Skonsultuj:  Mapa strony | Regulamin | Polityka prywatności | Kontakt

© 2018 Berlin-vel.pl | design by Ars Atelier