Reichstag
REKLAMA

Adres:
Platz der Republik 1
11011 Berlin (Tiergarten)
www.bundestag.de

U-Bahn  U55 Bundestag
Autobus  M85, 100

Od 1999 r. budynek jest siedzibą niemieckiego parlamentu – Bundestagu, a od 1994 r. miejscem obrad Zgromadzenia Narodowego (niem. Bundesversammlung), które odbywa się co pięć lat, by wybrać prezydenta (niem. Bundespräsident).

Budynek w stylu neorenesansowym powstał w latach 1884–1894 według projektu Paula Wallota. Pożar w 1933 r. i późniejsze działania wojenne mocno go jednak uszkodziły. W latach 60. XX wieku, został odbudowany w unowocześnionej formie przez Paula Baumgartena.

Po zjednoczeniu Niemiec, budynek został po raz kolejny zmodernizowany, tym razem według projektu Normana Fostera. To właśnie wtedy dobudowano na dachu szklaną kopułę. Nowa kopuła waży 1200 ton, posiada 40 m średnicy i wznosi się na wysokość 24 m. Jej metalowy szkielet przykrywa 3 tysiące metrów kwadratowych szkła. Szczyt kopuły leży 47 m nad poziomem ulicy.

Aby zwiedzić kopułę, do Reichstagu należy wejść przez portal zachodni. Po ścisłej kontroli, można wjechać jedną z dwóch wind na dach, znajdujący się na wysokości 24 m.

Wejście na kopułę jest bezpłatne po uprzedniej rejestracji i skrupulatnej kontroli osobistej (bramki jak na lotniskach). Można się zarejestrować online na parę dni lub tygodni przed przybyciem, albo odstać swoje w baaaardzo długiej kolejce pod parlamentem...


Lokalizacja na mapie:
Galeria Reichstag
REKLAMA
REKLAMA
Berlin inne Ciekawe miejsca i zabytki
REKLAMA
 Skonsultuj:  Mapa strony | Regulamin | Polityka prywatności | Kontakt

© 2021 Berlin-vel.pl | design by Ars Atelier